×
Naslovna O nama Novosti Mentalno zdravlje Projekti Vaša prava Dokumenti Kontakt
Home splash image
Vaša prava
Priznavanje invaliditeta kao pitanja ljudskih prava
Brown quote mark in the background Nemam noge, Ali imam osjećaje.
Ne vidim, Ali stalno razmišljam.
Premda ne čujem, Želim komunicirati.
Zašto ljudi smatraju da sam beskorisna, bez misli i glasa,
Kad sam jednako sposobna kao i svi drugi,
Da razmišljam o našem svijetu.

Coralie Severs (14), Velika Britanija



Ova pjesma govori u ime miliona djece i odraslih osoba s invaliditetom koji žive širom svijeta. Mnogi od njih svakog se dana suočavaju s diskriminacijom. Njihove se sposobnosti zanemaruju, a mogućnosti potcjenjuju. Ne dobijaju ni obrazovanje ni zdravstvenu njegu koji su im potrebni i isključuju se iz aktivnosti u njihovim zajednicama. Međutim, djeca i odrasle osobe s invaliditetom imaju jednaka prava kao i svi drugi.

Ovo je utvrđeno i UN Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom koja predstavlja ključni, sveobuhvatni međunarodni ugovor kojim se priznaju ljudska prava osoba s invaliditetom i definišu obaveze poštovanja, zaštite i ispunjenja tih prava. Donošenje Konvencije o pravima osoba s invaliditetom obilježilo je kraj duge borbe osoba s invaliditetom i organizacija koje ih predstavljaju za punim priznavanjem 1 Pineda, V. S. (2009)ljudskih prava, koja je započela još 1981.

Konvencija je usvojena 2006. godine, a prethodilo joj je usvajanje Standardnih pravila o izjednačavanju mogućnosti za osobe s invaliditetom, usvajanje izvještaja Posebnih izvjestitelja za invaliditet i Pododbora za prevenciju diskriminacije i zaštitu manjina, kao i niza rezolucija Odbora za ljudska prava 1998., 2000. i 2002. Ostali važni dokumenti bili su Opšta preporuka br. 18 (1991) o ženama s invaliditetom Odbora za uklanjanje diskriminacije žena, Opšti komentar br. 5 (1994) o osobama s invaliditetom Odbora za ekonomska, društvena i kulturna prava te usvajanje regionalnih dokumenta, kao što su Međuamerička konvencija o uklanjanju svih oblika diskriminacije osoba s invaliditetom (1999).

BIH i UN konvencija

Bosna i Hercegovina potpisala je UN Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i njen Fakultativni protokol u julu 2009. godine, a ratifikovala je 12. marta 2010. godine2. Konvencija je formalno stupila na snagu 12. aprila 2010. godine, 30 dana nakon objavljivanja instrumenta o ratifikaciji. Prve aktivnosti u oblasti promocije i zaštite ljudskih prava osoba sa invaliditetom započele su još ranije, tačnije 2003. godine kada je na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Savjet ministara BiH donio odluku o usvajanju Standardnih pravila UN-a za izjednačavanje mogućnosti za osobe sa invaliditetom. Potom su Ministarstvo civilnih poslova BiH zajedno sa Direkcijom za ekonomsko planiranje BiH i entitetskim 2 („Službeni Glasnik BiH – Međunarodni ugovori“ , broj 11/9)

GLAVNI REZULTATI ANALIZE I PREPORUKE
Usklađenost zakona u BiH sa UN Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom vladama pokrenuli proces donošenja Politike u oblasti invalidnosti. Ovaj strateški dokument Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je usvojilo 8.maja 2008. godine i objavljen je u Službenom glasniku BiH broj 76/08. Sljedeći dokument koji je usvojen je Akcioni plan Savjeta Evrope za promociju prava i punog učešća osoba sa invaliditetom u društvu 2006 – 2015. Dokument je usvojen od strane Savjeta ministara BiH 2009. godine na prijedlog Ministarstva civilnih poslova BiH, a daje smjernice za djelovanje evropskih država u svim aspektima zaštite prava osoba sa invaliditetom. Nakon usvajanja Politike u oblasti invalidnosti (2008.), u oba entiteta je izrađena „Strategija za unapređenje društvenog položaja lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj 2010-2015“ i „Strategija za izjednačavanje mogućnosti za osobe sa invaliditetom u Federaciji Bosne i Hercegovine 2011- 2015“.
Ovo su operativni dokumenti sa naznačenim obavezama entitetskih ministarstava u 22 oblasti definisane Standardnim pravilima UN-a za izjednačavanje mogućnosti osoba sa invaliditetom i posebno pitanjem stanovanja. Nastojeći da se na nivou BiH poboljša mehanizam zaštite ljudskih prava osoba sa invaliditetom i sistem koordinacije između nadležnih institucija, Savjet ministara BiH donio je odluku o formiranju Vijeća za osobe sa invaliditetom BiH na sjednici 19.10.2010. godine. Vijeće se sastoji od 20 članova, jednu polovinu čine predstavnici svih nivoa vlasti (BiH, entiteti i Brčko distrikt), a drugu čine predstavnici organizacija osoba sa invaliditetom iz oba entiteta i Brčko distrikta BiH.
Nosilac odgovornosti za implementaciju UN-ove Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom u BiH na državnoj razini je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, dok Ministarstvo civilnih poslova ima koordinirajuću ulogu
Identifikacija problema i potreba za Analizom Pet godina nakon stupanja na snagu UN Konvencije, ljudska prava garantovana Ustavom Bosne i Hercegovine i svim gore navedenim međunarodnim i domaćim dokumentima i dalje ostaju, u velikoj mjeri, nedostupna osobama sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini. Osobe sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini nemaju jednak pristup zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i mogućnostima zapošljavanja i ne participiraju ravnopravno u svakodnevnim društvenim procesima i aktivnostima.
Trenutno, situaciju u BiH obilježava neujednačena primjena postojećih zakonskih propisa koja se manifestuje u nejednakom uživanju prava i sloboda osoba sa invaliditetom. Ovo se prije svega odnosi na nejadnaku dostupnost javnim objektima i institucijama, na nejednako postupanje od strane organa vlasti i javnih organa prema osobama sa invaliditetom, te na nejednake naknade i primanja (koja se kreću od 81 KM do 1845 KM za isti stepen i vrstu invalidnosti), a koja zavise od uzroka nastanka invaliditeta i mjesta prebivališta3. Uklanjanje ove vrste diskriminacije (po osnovu uzroka nastanka invaliditeta i mjesta boravka) zatraženo je i kroz preporuke koje je Bosna i Hercegovina dobila nakon 3 My Right (2014). Alternativni izvještaj o primjeni Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom Ujedinjenih nacija za Bosnu i Hercegovinu.

Referentni linkovi:
Usklađenost zakona u BIH sa Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom
http://www.soih.hr/pdf/knowledge_bases/broaura_-_opi_komentari_un.pdf
https://fbihvlada.gov.ba/uploads/documents/konvencija-o-pravima-osoba-sa-invaliditetom_1640955166.pdf
ANALIZA POTREBA, PRAVA I POLOŽAJA OSOBA SA INVALIDITETOM U BOSNI I HERCEGOVINI, Analiza sistemskih rješenja i stavova osoba/lica sa invaliditetom u kontekstu razmatranja aktivnih i pasivnih mjera podrške u Federaciji Bosne i Hercegovine i Republici Srpskoj

Referentni linkovi

Usklađenost zakona u BIH sa Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom:



Analiza potreba, prava i položaja osoba sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini:


Analiza sistemskih rješenja i stavova osoba/lica sa invaliditetom u kontekstu razmatranja aktivnih i pasivnih mjera podrške u Federaciji Bosne i Hercegovine i Republici Srpskoj


Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom:


Opća / Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima 1948 godine: