Ova pjesma govori u ime miliona djece i odraslih osoba s invaliditetom koji žive širom svijeta. Mnogi od njih svakog se dana suočavaju s diskriminacijom. Njihove se sposobnosti zanemaruju, a mogućnosti potcjenjuju. Ne dobijaju ni obrazovanje ni zdravstvenu njegu koji su im potrebni i isključuju se iz aktivnosti u njihovim zajednicama. Međutim, djeca i odrasle osobe s invaliditetom imaju jednaka prava kao i svi drugi.
Ovo je utvrđeno i UN Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom koja predstavlja ključni, sveobuhvatni međunarodni ugovor kojim se priznaju ljudska prava osoba s invaliditetom i definišu obaveze poštovanja, zaštite i ispunjenja tih prava. Donošenje Konvencije o pravima osoba s invaliditetom obilježilo je kraj duge borbe osoba s invaliditetom i organizacija koje ih predstavljaju za punim priznavanjem 1 Pineda, V. S. (2009)ljudskih prava, koja je započela još 1981.
Konvencija je usvojena 2006. godine, a prethodilo joj je usvajanje Standardnih pravila o izjednačavanju mogućnosti za osobe s invaliditetom, usvajanje izvještaja Posebnih izvjestitelja za invaliditet i Pododbora za prevenciju diskriminacije i zaštitu manjina, kao i niza rezolucija Odbora za ljudska prava 1998., 2000. i 2002. Ostali važni dokumenti bili su Opšta preporuka br. 18 (1991) o ženama s invaliditetom Odbora za uklanjanje diskriminacije žena, Opšti komentar br. 5 (1994) o osobama s invaliditetom Odbora za ekonomska, društvena i kulturna prava te usvajanje regionalnih dokumenta, kao što su Međuamerička konvencija o uklanjanju svih oblika diskriminacije osoba s invaliditetom (1999).
Bosna i Hercegovina potpisala je UN Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i njen Fakultativni protokol u julu 2009. godine, a ratifikovala je 12. marta 2010. godine2. Konvencija je formalno stupila na snagu 12. aprila 2010. godine, 30 dana nakon objavljivanja instrumenta o ratifikaciji. Prve aktivnosti u oblasti promocije i zaštite ljudskih prava osoba sa invaliditetom započele su još ranije, tačnije 2003. godine kada je na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Savjet ministara BiH donio odluku o usvajanju Standardnih pravila UN-a za izjednačavanje mogućnosti za osobe sa invaliditetom. Potom su Ministarstvo civilnih poslova BiH zajedno sa Direkcijom za ekonomsko planiranje BiH i entitetskim 2 („Službeni Glasnik BiH – Međunarodni ugovori“ , broj 11/9)
GLAVNI REZULTATI ANALIZE I PREPORUKE
Usklađenost zakona u BiH sa UN Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom vladama pokrenuli proces donošenja Politike u oblasti invalidnosti. Ovaj strateški dokument Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je usvojilo 8.maja 2008. godine i objavljen je u Službenom glasniku BiH broj 76/08. Sljedeći dokument koji je usvojen je Akcioni plan Savjeta Evrope za promociju prava i punog učešća osoba sa invaliditetom u društvu 2006 – 2015. Dokument je usvojen od strane Savjeta ministara BiH 2009. godine na prijedlog Ministarstva civilnih poslova BiH, a daje smjernice za djelovanje evropskih država u svim aspektima zaštite prava osoba sa invaliditetom. Nakon usvajanja Politike u oblasti invalidnosti (2008.), u oba entiteta je izrađena „Strategija za unapređenje društvenog položaja lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj 2010-2015“ i „Strategija za izjednačavanje mogućnosti za osobe sa invaliditetom u Federaciji Bosne i Hercegovine 2011- 2015“.
Ovo su operativni dokumenti sa naznačenim obavezama entitetskih ministarstava u 22 oblasti definisane Standardnim pravilima UN-a za izjednačavanje mogućnosti osoba sa invaliditetom i posebno pitanjem stanovanja. Nastojeći da se na nivou BiH poboljša mehanizam zaštite ljudskih prava osoba sa invaliditetom i sistem koordinacije između nadležnih institucija, Savjet ministara BiH donio je odluku o formiranju Vijeća za osobe sa invaliditetom BiH na sjednici 19.10.2010. godine. Vijeće se sastoji od 20 članova, jednu polovinu čine predstavnici svih nivoa vlasti (BiH, entiteti i Brčko distrikt), a drugu čine predstavnici organizacija osoba sa invaliditetom iz oba entiteta i Brčko distrikta BiH.
Nosilac odgovornosti za implementaciju UN-ove Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom u BiH na državnoj razini je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, dok Ministarstvo civilnih poslova ima koordinirajuću ulogu
Identifikacija problema i potreba za Analizom Pet godina nakon stupanja na snagu UN Konvencije, ljudska prava garantovana Ustavom Bosne i Hercegovine i svim gore navedenim međunarodnim i domaćim dokumentima i dalje ostaju, u velikoj mjeri, nedostupna osobama sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini. Osobe sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini nemaju jednak pristup zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i mogućnostima zapošljavanja i ne participiraju ravnopravno u svakodnevnim društvenim procesima i aktivnostima.
Trenutno, situaciju u BiH obilježava neujednačena primjena postojećih zakonskih propisa koja se manifestuje u nejednakom uživanju prava i sloboda osoba sa invaliditetom. Ovo se prije svega odnosi na nejadnaku dostupnost javnim objektima i institucijama, na nejednako postupanje od strane organa vlasti i javnih organa prema osobama sa invaliditetom, te na nejednake naknade i primanja (koja se kreću od 81 KM do 1845 KM za isti stepen i vrstu invalidnosti), a koja zavise od uzroka nastanka invaliditeta i mjesta prebivališta3. Uklanjanje ove vrste diskriminacije (po osnovu uzroka nastanka invaliditeta i mjesta boravka) zatraženo je i kroz preporuke koje je Bosna i Hercegovina dobila nakon 3 My Right (2014). Alternativni izvještaj o primjeni Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom Ujedinjenih nacija za Bosnu i Hercegovinu.
Referentni linkovi:
Usklađenost zakona u BIH sa Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom
http://www.soih.hr/pdf/knowledge_bases/broaura_-_opi_komentari_un.pdf
https://fbihvlada.gov.ba/uploads/documents/konvencija-o-pravima-osoba-sa-invaliditetom_1640955166.pdf
ANALIZA POTREBA, PRAVA I POLOŽAJA OSOBA SA INVALIDITETOM U BOSNI I HERCEGOVINI, Analiza sistemskih rješenja i stavova osoba/lica sa invaliditetom u kontekstu razmatranja aktivnih i pasivnih mjera podrške u Federaciji Bosne i Hercegovine i Republici Srpskoj
Usklađenost zakona u BIH sa Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom: